Fotovoltaické elektrárny na městských budovách - záměr č. 334
Termín
prosinec 2033
Financování
Rozpočet města, možná dotace SFŽP a EFEKT II
Priority
3.1. Životní prostředí,
1.2 Veřejná prostranství a budovy, územní rozvoj,
Adaptace na změnu klimatu
Popis
Investiční záměr města cílí na výrobu elektrické energie pomocí fotovoltaických soustav (FVE), které budou umístěny na střešních konstrukcích objektů, jež jsou v majetku města a jsou svými vlastnostmi vhodné pro umístění FVE. Jedná se například o orientaci či polohu střechy. Investiční záměr je v souladu s pod bodem 1.2.4.2 Energetika Programu rozvoje města Uherský Brod 2022+, kdy je kladen důraz na snižování energetické zátěže, a tedy spotřeby s využitím obnovitelných zdrojů energie. Celkem bylo vytipováno 15 objektů v majetku města, kdy z nich bylo dále vybráno 12, které byly uznány za vhodné v rámci podrobnějšího posouzení. Jedná se o budovy:
- Základní škola, Pod Vinohrady 1420
- Základní škola, Mariánské náměstí 41
- Základní škola a Mateřská škola Na Výsluní 2047
- Sociální služby Uherský Brod, Za Humny 2292
- Sociální služby Uherský Brod, Za Humny 2467
- Mateřská škola, Primátora Hájka 2030
- Mateřská škola, Obchodní 1639
- Mateřská škola Olšava, U Školky 2148
- Dům kultury, Mariánské nám. 2187
- Kino Máj, nám. 1. máje 2057
- CPA DELFÍN, Slovácké nám. 2377 - zázemí koupaliště
- CPA DELFÍN, Lipová ul. - zimní stadion
V případě ZŠ a MŠ Na Výsluní probíhá rekonstrukce střešních plášťů čtyř pavilonů, kde se s umístěním FVE již počítá. U zbývajících objektů je nutné připravit podklady (např. studii proveditelnosti), projektové dokumentace či splnit podmínky NPÚ (týká se pouze tří objektů).
V případě maximální možné kapacity FVE na vybraných objektech města s ohledem na využitelnou plochu střech je počítáno s 3 401 ks FV panelů, celkovým výkonem a výrobou energie za 1 rok 1 360 kWp a pokrytím celkové spotřeby všech objektů z vyrobené energie FVE 35 %. V případě reálné kapacity FVE na vybraných objektech města s ohledem na možnosti současné přenosové sítě je počítáno s 1 272 ks FV panelů, celkovým výkonem a výrobou energie za 1 rok 509 kWp a pokrytím celkové spotřeby všech objektů z vyrobené energie FVE 13 %.
Celkové předpokládané náklady: 27.529.000 Kč
Na realizaci všech výše uvedených projektů bude prověřena možnost zařazení do výzev dotačních programů v rámci Operačního programu Životní prostředí 2021–2027, nebo ze Státního programu na podporu úspor energie EFEKT III pro období let 2022–2027, případě dalších programů.
Veřejný přínos
Přínosem je zejména zvýšení energetické soběstačnosti, snižování skleníkových plynů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU). Snižování energetické zátěže – spotřeby s využitím obnovitelných zdrojů energie. Předpokládá se také úspora za elektrickou energii každý rok.