Retenční nádrž Nad Zámkem
Rozpočet
31 355 047 Kč
Financování
Rozpočet města, možná dotace OPŽP
Priority
3.1. Životní prostředí,
Adaptace na změnu klimatu
Popis
Předmětem projekt je realizace retenční nádrže nad severovýchodním okrajem intravilánu k.ú. Havřice. Důvodem umístění retenční nádrže v této lokalitě je ohrožení území přívalovou povodní s rizikem záplavy či bahnotoku po intenzivních srážkách. Veškeré splaveniny jsou odváděny do zastavěné části a jednotné kanalizace, kdy riziko zanesení kanalizace rozšiřuje počet potenciálně ohrožených objektů. Ohroženy jsou především rodinné domy v ul. Dolní a ul. Cihlářská, resp. v blízkosti železničního přejezdu P7973 v místech kde není Havřický potok zatrubněn.
Vybudování retenční nádrže zejména převádí odtok ze stávající dešťové kanalizace a umožňuje rozliv za účelem zpomalení či transformace odtoku. Jedná se o opatření vedoucí ke zvyšování akumulační schopnosti půdního profilu, zadržující vodu v krajině a zpomalující plošný povrchový odtok. Projekt je koncipován jako systém modrozelené infrastruktury, kdy je cílem nejen ochrana území proti zaplavení, ale také retence vody jako ochrana proti suchu, kdy zadržení vody v krajině napomáhá také zlepšení mikroklimatu v lokalitě. Jelikož bude nádrž provozována jako suchá, bude mít její dno charakter mokřadní plochy. Celá plocha v okolí retenční nádrže bude zatravněna květnatou loukou a dojde k výsadbě solitérních stromů a keřů.
Vybudování poldru lze spolufinancovat z prostředků Operačního programu životní prostředí 2021 – 2027, a to ve výši 85 % z celkových způsobilých výdajů, které zahrnují samotnou realizaci a projektovou přípravu.
Celkové výdaje na realizaci projektu dle PD: 3 135 504,7 Kč
Maximální možná výše dotace: 2 665 178,995 Kč
Vlastní výdaje města v případě udělení dotace: 470 325,705 Kč
Veřejný přínos
Projekt Retenční nádrž Nad Zámkem v Uherském Brodě zlepší ochranu území před povodněmi tím, že významně zpomalí odtok dešťových vod ze zastavěné lokality a sníží riziko zaplavení domů. Retenční nádrž zároveň zvýší schopnost krajiny zadržet vodu, čímž přispěje k ochraně proti suchu a ke zlepšení mikroklimatu v dané lokalitě. Díky mokřadnímu dnu a výsadbě květnaté louky s dřevinami projekt podpoří biodiverzitu a obnovu přírodních funkcí území. Opatření jsou součástí modrozelené infrastruktury, která propojuje hospodaření s vodou s ekologickými a estetickými přínosy pro obyvatele. Projekt tak představuje udržitelný přístup k ochraně před klimatickými extrémy přímo v urbanizovaném území města.