Hospodaření s dešťovými vodami u budov města Uherský Brod - záměr č. 277
Rozpočet
7 200 000 Kč
Termín
prosinec 2026
Priority
3.1. Životní prostředí
Popis
Záměrem města je zvýšit efektivitu hospodaření s dešťovými vodami s ohledem na adaptaci na změnu klimatu a snížení odvodu dešťových vod do kanalizace.
Na území města jsou dešťové vody odváděny z budov města do společné kanalizace. S ohledem na změnu klimatu se mění rozložení dešťových srážek v čase, které je velmi nevyrovnané a dochází k extrémním přívalovým srážkám a vyskytují se častěji období s nedostatkem atmosférických srážek.
Cílem je vyřešení hospodaření s dešťovými vodami na budovách města, které jsou odvodňovány do kanalizace.
Důvody pro realizaci lze rozdělit na 4 oblasti.
- Legislativní – platné normy ČSN se zabývají oddílnou kanalizací, zasakováním a apod.
- Protipovodňová - zvyšující míra urbanizace výrazně zrychluje míru urbanizace
- Ekonomické – odvod dešťových vod do kanalizace je zpoplatněn. Návratnost projektů je odhadována od 6 let, což je ekonomicky velmi zajímavá investice, která přináší kromě ostatních zmiňovaných efektů i úsporu provozních prostředků
- Ekologické – hospodaření s dešťovou vodou napomáhá přizpůsobit se změnám klimatu a přiblížit se přirozenému koloběhu vody v krajině. Zasakováním dochází k obnově podzemní vody a zmírňování negativních vlivů urychleného odtoku po extrémních srážkových úhrnech.
Jako možná technická řešení hospodaření s vodou v urbanizované krajině se nabízejí podzemní nádrže, podzemní zasakovací objekty, průlehy, dešťové zahrady či přepady do oddílné kanalizace nebo vodních toků.
Nejaktuálněji dokončeným projektem v oblasti hospodaření s dešťovými vodami na budovách města je projekt Hospodaření se srážkovými vodami – Kostel Mistra Jana Husa, kdy bude voda svedená ze střechy kostela využita na zálivku zeleně v okolí kostela. Srážkové vody budou svedeny do nově umístěné akumulační nádrže o objemu 12 m3.
- Celkové náklady dle smlouvy o dílo jsou 1,93 mil. Kč. Na realizaci město získalo 85 % dotaci z EU (cca 1,65 mil. Kč) z Operačního programu Životní prostředí.
Velmi zdárným příkladem a úspěšným projektem realizovaným na území města byl investiční záměr: „Hospodaření se srážkovými vodami - ZŠ Na Výsluní“. Více informací: https://ub.pincity.cz/projekty/39-hospodareni-se-srazkovymi-vodami-zs-na-vysluni.
V budoucnu město plánuje využití dalších budov a ploch pro naplnění záměru.
Veřejný přínos
Využíváním dešťové vody dochází ke snížení zatížení kanalizačních řádů. Vedle toho má využití dešťových vod také ekonomické přínosy, kdy dochází k úsporám na stočném. Voda je strategickou surovinou a její zadržování v urbanizované krajině má řadu přínosů, jako je snížení znečištění vodních toků, doplnění zásob podzemní vody, posílení biodiverzity a odolnosti měst a v neposlední řadě zvýšení atraktivity městského prostředí.