Zahrada Panského domu
Realizátor
Město Uherský Brod
Rozpočet
20 000 000 Kč
Financování
Rozpočet města, dotace EU - IROP
Priority
1.2 Veřejná prostranství a budovy, územní rozvoj
Popis
Zahrada Panského domu je unikátním pobytovým prostorem původního měšťanského domu dnes Panského domu přestavěného v 18. století pro rod Kouniců. Pohledově je uzavřena mezi zdmi Panského domu a terasou kostela Nanebevzetí Panny Marie v areálu dominikánského kláštera. V rušném životě města nabízí svůj klidový prostor jako zastavení při cestě mezi ulicí Moravská a klášterním areálem. Prostor zahrady ovládá velkorysé arkádové průčelí Panského domu. Z archivní dokumentace je patrné, že pobytový dvůr měl uzavřenější a intimnější charakter. Z východní strany byl vymezen patrovým hospodářským objektem a z jižní strany zdí produkční zahrady. S tímto intimnějším měřítkem chceme v návrhu pracovat tak, abychom připomenuli původní prostor dvoru a zároveň abychom vytvořili místo pro setkávání a pobyt v zahradě s různým charakterem a využitím. K pohledovému vymezení nám slouží kompaktní hmota stromořadí – bosketu zakrývající stávající objekt trafostanice. Bosket nabízí posezení ve stínu stromů s volně rozptýlenými lavičkami a s herními prvky. Abychom podpořili průchodnost zahrady, umisťujeme při klášterní zdi dvouramenné schodiště, které vede návštěvníky do její volné otevřené plochy i do klidového pobytového prostoru pod stromy. EHL & KOUMAR ARCHITEKTI, s.r.o.
Veřejný přínos
Altán Navrhujeme umístit do zahrady objekt altánu jako trvalou stavbu, která podpoří celoroční využívání zahrady Panského domu. V první fázi studie jsme prověřovali umístění altánu ve vztahu vůči Panskému domu a dominikánskému klášteru. Jako nejlepší varianta byla zvolena ta, která umisťuje objekt altánu do východní části zahrady a ponechává volný průhled směrem ke klášteru. Objekt altánu tak rozděluje zahradu na otevřenou část s travnatou pobytovou plochu a intimnější část zahrady s nově vysázenými stromy, které vyplňují prostor mezi altánem a objektem trafostanice. Pozice altánu umožňuje pořádání větších akcí v kulisách Panského domu i komornějších představení pod stromy východní části zahrady. Konstrukce altánu tvoří prostorový ocelový rám osazený na zvýšené podezdívce. Sloupky dělí plochu altánu na střední část s rozponem 9 m a dvě boční části s rozponem 4,5 m. Hloubka altánu je 6 m. Střední část je dimenzována pro taneční vystoupení, zatímco boční části mohou být využívány pro zázemí vystupujících. Podlaha je masivní dřevěná z odolného tropického dřeva a probíhá v celé ploše v jedné úrovni. Sloupky i vodorovné nosníky mají jednotný průřez 20 x 20 cm. Aby byla zajištěna dobrá viditelnost účinkujících, je podlaha altánu zvýšena o 1 m nad úrovní travnaté plochy určené pro sedící diváky. Z východní strany altánu se terén zvedá a umožňuje tak bezbariérový přístup a dobrou manipulaci s technikou. Střední část altánu je krytá pevným zastřešením s horní vrstvou zelené střechy (rozchodníky) vyžadující minimální údržbu. Boční části jsou ponechány volné a jsou připravené pro instalaci lehkého zastřešení v podobě stahovací plachty. Stejně tak je provedena příprava pro zakrytí jednotlivých polí altánu pro potřeby vytvoření scény a jejího zázemí. Instalační systém sestává z pevných ok/úchytů, vypínacích lan a plachet, které mohou být uskladněny v prostoru pod schodištěm u klášterní zdi. Světlá výška v altánu je 4,5 m, což umožňuje instalaci projekčního plátna o velikosti 7,9 x 4,4 m. Umístění projektoru předpokládáme v 1. patře v galerii Panského domu. Konstrukce altánu bude rovněž připravena pro instalaci jevištní techniky. Zábradlí bude v případě vystoupení v části podia demontovatelné. Schodiště u klášterní zdi Stávající schodiště podél klášterní zdi je v dosti nevyhovujícím stavu a proto ho navrhujeme odstranit a nahradit novým schodištěm s dvěmi symetrickými rameny. Rozšíří se tak průchodnost a flexibilní využívání zahrady. Prostor pod schodištěm je obezděn a slouží pro skladování lavic a instalačních prvků altánu. Stupně schodiště budou z masivního kamene a zábradlí ocelové se svislými tyčovými výplněmi.
Zahradní úpravy Navrhujeme úpravu stávajícího terénu tak, aby se pozvolna zvedal od Panského domu směrem ke klášterní zdi. Předpokládáme odstranění opěrných zídek a násypů, které vznikly pozdějšími navážkami. Tam, kde by mohlo dojít k odhalení základových konstrukcí stávajících zdí, navrhujeme zpevnění soklové části obezděním. Otevřená travnatá plocha je lemována nižšími stromy Javoru mléč s kulovitou korunou. Pobytovou plochu uvažujeme přednostně jako dobře zavlažovanou a udržovanou plochu trávníku s volným pohybem návštěvníků. Podél arkády Panského domu navrhujeme pěší korzo v mlatu, který bude přirozeným přechodem do měkce tvarovaných zelených ploch zahrady. V prostoru mezi altánem a objektem trafostanice budou vysazeny stromy Jírovce červeného v pravidelných rozestupech ve formě bosketu (lesíku). Části zelené plochy s vyšším zatížením např. pojezdem navrhujeme osadit kamennou dlažbou v rozestupech, aby mezi dlažbou mohla prorůstat tráva a zůstal celkový dojem zelené plochy. Pobytový prostor v bosketu by měly doplňovat lavičky, pítka, herní prvky a sochařské objekty. Vstupní prostor z ulice Moravská si zaslouží reprezentativnější vzhled a proto zde navrhujeme kamenné zadláždění oživené čtyřmi vzrostlými stromy - Platan javorolistý. Tato úprava umožní případné parkování nebo zahradní posezení před restaurací Panského domu. Sklad odpadu je pohledově schován a integrován do předsazené dřevěné konstrukce/ stěny podél zdi při ulici Moravská. Pro důsledné zapojení ohraničujících stěn a zdí do zahrady navrhujeme předsazenou dřevěnou konstrukci treláže pro popínavé rostliny v různých kombinacích - vinná réva, růže, akébie, břečťan nebo přísavníky.
Veřejné osvětlení Záměrem návrhu je vytvořit spíše intimní, místy až tajemný charakter noční zahrady s nasvětlenými fasádami Panského domu a vlastního objektu altánu. Zdi, které nejsou v majetku města, jsou nasvětleny předsazenými svítidly zemními nebo stojacími tak, aby se nemuselo do konstrukcí zasahovat. Schodiště podél klášterní zdi bude nasvíceno svítidlem integrovaným do madla zábradlí.