Rozpočet
1 500 000 Kč
Termín
duben 2023
Popis
PUMPTRACKY, SKILL ZÓNY A PŘÍMĚSTSKÉ TRAILY
Pumptracky se skill zónou nebo příměstské traily se stávají nedílnou součástí městských sportovišť.
Obliba terénní cyklistiky stoupá a obce či města si začínají stále více uvědomovat obrovský potenciál v jejím pozitivním vlivu na lidské zdraví spolu se zlepšováním fyzické zdatnosti obyvatel. Jízda na kole je aerobním cvičením, je prevencí proti řadě tzv. civilizačních nemocí, prospívá pohybovému i kardiovaskulárnímu aparátu.
K tomu si přidejme poznávání přírody a hezkých míst v krajině, uvolňování endorfinů a také návaly adrenalinu, to vše je přirozenou součástí jízdy na horském kole a i proto máme terénní cyklistiku všichni v takové oblibě. Můžeme si to přitom dopřát v hojné míře i přímo ve městě při jízdě na pumptracku, překonávání sama sebe na překážkách ve skill zóně nebo při pohodové cyklistice na příměstských trailech v blízkosti našeho bydliště. Jde o ideální spojení sportovní činnosti s pocitem štěstí z dosaženého umu či výkonu.
A je úplně jedno, jestli je nám 5, 45 nebo 75 let, jsme muži nebo ženami. Opravdu si užijí všechny věkové i výkonnostní skupiny..
Co to vlastně pumptrack je?
Pumptrack je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který se projíždí bez šlapání.
Okruh je tvořený vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo dokonce zvyšovat rychlost jízdy pouhým pumpováním.
Je to ideální nácvik rovnováhy, ovládání a získání základních dovedností na jízdních kolech, zároveň je to výborný prostředek pro zábavu a pilování technických dovedností.
Pro koho je pumptrack určený?
Pro širokou veřejnost, je to zábava pro celou rodinu. Užijí si ho děti, mládež i dospělí bez výkonnostních či věkových omezení (od 2 let do 70+), od začátečníků po zkušené bikery.
Na čem se na pumtracku dá jezdit?
Primárně se na něm jezdí na jízdních kolech — MTB, treková kola, BMX. Dá se ale i využít pro koloběžky, in-line, skateboardy (v případě povrchu z asfaltu).
Povrch pumptracku z hlíny/štěrku nebo z asfaltu?
Levnější varianta je určitě pokud zvolíte povrch z hlíny/štěrku, ale to je tak jediná výhoda. Tuto variantu doporučujeme pouze pokud je v místě komunita bikerů, kteří se budou o pumptrack pravidelně starat a také pro obce do cca tisíc obyvatel.
Všechno ostatní hovoří pro povrch z asfaltu — využití nejen pro kola, minimální náklady na údržbu, využitelnost 11 měsíců v roce.
Jaký má pumptrack přínos pro obec či město?
— veřejně prospěšná aktivita
— podpora sportovního vyžití
— zábava, která dostane mládež od tabletů
— propagace cyklistiky
— podpora zdravého životního stylu
— rozumné náklady na realizaci
— minimální náklady na údržbu
Je dobré k pumptracku vybudovat i skill zónu?
Určitě ano, je to vlastně taková nadstavba pro ještě další zdokonalování ovládání kola a jízdy na něm. Je to multifunkční prostor plný překážek různé obtížnoti, které se výborně využijí pro trénink a zlepšování techniky jízdy zábavnou formou. Naučíte se překonávat překážky, potrénujete rovnováhu, zatáčení, malé i větší skoky spolu s jízdou po lávkách různé šíře.
Pokud jde o vhodné kola nebo uživatelské skupiny, tak platí vše jako v případě pumptracku, tzn. pro všechny a na čemkoliv, co má pedály a dvě kola.